Címlap Baranya Egyedülálló t...

Egyedülálló teáskanna-kiállítás nyílt a baranyai Lapáncsán, ahol Bill Clinton fejéből öntik a forró vizet

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Magyarországon egyedülálló, de Európában is ritkaságszámba megy az a teáskanna-gyűjtemény, ami a baranyai Lapáncsán látható. Az Angliában divatos, figurális kannákat hat éve gyűjti Dusnokiné Török Valéria, de nemrég egy megörökölt parasztházban állította ki a különleges darabokat. A magángyűjteménnyel kettős célja is van, bemutatni az angolok olykor fura teázási szokásait, illetve az elnéptelenedett falura felhívni a figyelmet.

Lapáncsa Villánytól csupán kilenc kilométerre, Pécstől egy órányi autóútra található. A baranyai zsákfalucska nyugodt, kétszázan lakján. Nemrég azonban a település egyik parasztházában olyan kiállítás nyílt, ami garantáltan mosolyra fakasztja a látogatókat. Hogy miért? MUTATJUK!

WC-csészéből, táskából és Bill Clinton fejéből ömlik a forró víz a teánkra

Ez is teáskanna. Igaz, az angolok inkább csak dísznek használták

– Jelenleg 180 teáskannát állítottunk ki Lapáncsán, de folyamatosan hozzuk Angliából az izgalmasabb és értékesebb darabokat – vezet körbe Dusnokiné Török Valéria, aki hat évvel ezelőtt kezdte gyűjteni a nem éppen hétköznapi darabokat.

Az első egy szolid házikó formájú kanna volt

Vali és férje, Tibor 11 éve költözött Angliába fiaival. Most a kannák, Lapáncsa és a rokonok miatt járnak haza Baranyába. Pedig Budapest mellett éltek korábban

– Ezekről a teáskannákról azt érdemes tudni, hogy történetük egészen az 1600-as évekre nyúlik vissza. Akkor úgynevezett toby kancsókat gyártottak, azaz ember formájú sörös korsókból ittak a kocsmákban. Majd elkezdték a kocsmákat is megformázni, így lettek kocsma formájú kannák is – magyarázza a kezdeteket a gyűjtő.

Újságpapír, kenyér és kis csésze is kerül egy teáskanna fedelére

– Ezeken a kannákon minden részlet ki van dolgozva, számomra az a hihetetlen, mennyire aprólékos ez a munka – mondja Vali.

Közel 200 darab teáskanna csodálható meg

– Nem nagyon találkoztunk olyan véleménnyel, aki elítélően, lekicsinylően nyilatkozott volna a gyűjteményről. Inkább a megdöbbenés ül ki az emberek arcára és rengeteg mosollyal találkozunk, mert ezeket nehéz faarccal végignézni, azt gondolom – mondja Vali férje, Dusnoki Tibor, aki teljes mellszéllességgel támogatja felesége hóbortját.

És mit szóltak a helyiek?

A helyiek eleinte kételkedve fogadták a kiállítást, de lassan már mindenki járt a sváb parasztházban, amit Valiék szeretnének megmenteni az utókornak.

– Azt szeretnénk elérni, hogy a település ne néptelenedjen el, hanem inkább jöjjenek ki hozzánk a városból és éljék át ezt a nyugalmat, amit Lapáncsa adhat. A teáskannák társaságában jó leheveredni a fűben és gyönyörködni a természetben – mondta Vali, aki nagymamájától örökölte a több mint százéves vályogházat.

A kiállítás előzetes bejelentkezés után nézhető meg. Bővebben pedig itt lehet olvasni róla!

Zongora, ami kanna