Már a bérekre sem lehet pénz májustól a Pécsi Nemzeti Színházban és a város kulturális "holdingjában" - figyelmeztetnek. 1000 család megélhetése került veszélybe, amiért nincs megegyezés az önkormányzat és a működési támogatásokat milliárdos nagyságrendben biztosító kulturális tárca között. A tét valójában sokkal nagyobb a láthatónál, és minden pécsit érinthet. Azokat is, akik sosem járnak színházba, kiállításokra vagy hangversenyekre.
Hiába a szakmai szervezetek és az intézményvezetők írásos vészjelzése a városvezetés felé, egyelőre nincs megegyezés az önkormányzat és a működési támogatásokat milliárdos nagyságrendben biztosító kulturális tárca között. Ezzel pedig Pécs az egyetlen, szomorú kivétel az országban – írta a POSZT tulajdonos Magyar Teátrumi Társaság nyílt levelében pénteken, amiben felszólították a városvezetést, hogy intézkedjenek végre.
A „bal” és „jobboldal” is kéri a városvezetést, hogy egyezzenek meg
Az inkább a “baloldalhoz sorolt” Magyar Színházi Társaság (MSZT) is megszólalt a témában. Ők rendkívül aggasztónak tartják, hogy a művészeti intézmények működéseit még most is teljes bizonytalanság övezi, ami a jelenlegi veszélyhelyzetben, amikor egyébként is bizonytalan a jövő, még inkább veszélyezteti a munkatársaik egzisztenciáját.
Ezért
az MSZT is felszólította Pécs vezetőit, hogy haladéktalanul állapodjanak meg a kulturális kormányzattal
a város kulturális intézményeinek finanszírozásáról, egyben szolidaritásukról biztosították a pécsi színházban és más kulturális intézményekben dolgozókat.
Kommunikáció van, tárgyalás nincs
Megírtuk, hogy a fizetésképtelenség határára jutott több pécsi kulturális intézmény, ezért levelet írtak Pécs polgármesterének az intézmények vezetői, hogy tulajdonosként, alapítóként mielőbb cselekedjen és tegye meg a szükséges lépéseket. Péterffy Attila erre zsarolással vádolta meg a kormányt, az illetékes minisztérium viszont hazugsággal a polgármestert, aki egyelőre még nem reagált a szembesítésre.
Péterffy Attila azt mondta, szerinte azért nem érkezett meg egyelőre Pécsre a Nemzeti Színház állami támogatása, mert a kormány átvenné a Zsolnay Örökségkezelő Nkft.-t (ZsÖK). Pécs legnagyobb kulturális cégét (amelynek része a Kodály Központ és a Pannon Filharmonikusok is) azonban nem akarja “átpasszolni” az önkormányzat, szögezte le a polgármester.
A kulturális tárca szerint ők egyeztetnének, de Péterffy Attila elzárkózik a tárgyalások elől.
„A Pécsi Nemzeti Színház közös működtetését Péterffy Attila, Pécs polgármestere kezdeményezte az Emmi kultúráért felelős államtitkárságánál, a személyes egyeztetés után a polgármester jelezte, hogy még áttekintik a lehetőségeiket az önkormányzati fenntartói támogatás mértékéről, erre azonban nem került sor.
A minisztérium később egy levélből értesült arról, hogy Pécs városa – fenntartóként – a tavalyi összegnél 47 millió forinttal kevesebbel, 270 millió forinttal kíván hozzájárulni a Pécsi Nemzeti Színház működéséhez.
Az Emmi a Zsolnay Örökségkezelő ügyében is kezdeményezte az egyeztetést a közös működtetésről – meggyőződésük ugyanis, hogy a Bóbita Bábszínház, a Pécsi Balett és a Pannon Filharmonikusok is stratégiai jelentőséggel bírnak.
A városvezetés azonban ebben a témakörben is elzárkózott – írták.
Értelmetlen ellenállás – veszélyben Pécs vezető pozíciója?
1000 család és Pécs kulturális vezető pozíciója került veszélybe, hiszen a ZsÖK az, amely a város összes igazán tömegeket vonzó fesztiváljait, eseményeit, programjai szervezi; ezek mellett pedig működteti a világhírű Kodály Központot, Pannon Filharmonikusokat és még egy rakás kulturális intézményt, kiállítóteret, világörökségi helyszínt.
A háttereket bemutató cikkünkben részletesen is megírtuk, hogy lényegében tisztán állami pénzből működhet a ZsÖK (és így a Kodály Központ, a Pannon Filharmonikusokkal együtt; de még döntő többségében a Pécsi Nemzeti Színház is, amely 500 millió forintnyi állami pénzt kap évente), vagyis ez nem terheli meg fájdalmasan a város költségvetését. Tehát
nem igazán érteni, hogy miért áll ellen ennyire a pécsi városvezetés; miért nem engedik át a céget annak, aki valójában működteti és eltartja, ráadásul ezzel üzletileg igen jól járna a város
– ezt megerősítette a ZsÖK előző vezetője is.
Eddig is pécsiek működtették az intézményeket, és ez ezután sem változhatna meg: minden ingatlan, érték, program, esemény, fesztivál továbbra is Pécsett maradna, csak a cég – és annak önkormányzati terhei – kerülnének immár hivatalosan is a tárca kezébe.
Tehát igazából semmi nem változna a közönség szempontjából – magyarázta Vincze Balázs.
Lehetséges válaszok persze születtek, hogy mi a városvezetés valódi célja.
Nincs pénz már fizetésekre sem?
Természetesen a szakma mellett a politika is exponálta magát a témában, Hoppál Péter többször is megszólalt már az ügyben. Szerinte fel kellene tenni a kérdést, hogy „milyen zsaroló az, aki maga fizeti a 80%-ot és csak 20%-ot vár a másik féltől?„
Most újból megszólalt a pécsi országgyűlési képviselő, ex-kulturális államtitkár, aki szerint már a fizetésekre sincs pénz, és nem szabadna hagyni, hogy az idén 125 éves Pécsi Nemzeti Színház, vagy a ZsÖK csúfos véget érjen.
https://www.facebook.com/hoppalpeter/posts/3409947032352218
A politizálás közben lehúzza a rolót a kultúra Pécsen?
Megírtuk azt is, hogy sokkal többről szól ez a vita, mint ami első ránézésre látszik. Pécs egyik legfontosabb vonzereje – aquapark híján – ugyanis a város kulturális tartalmai, fesztiváljai, közösségi rendezvényei; ezeket pedig szinte teljes egészében a ZsÖK szervezi és bonyolítja le, sokszor a Pécsi Nemzeti Színház hathatós közreműködésével (mint például a POSZT esetében).
Ha tehát nincs ZsÖK, akkor nincs ennyi mulatság sem Pécsen! Nincs
- Karácsonyi Vásár,
- Szilveszteri mulatság a főtéren,
- Pécsi Napok,
- Sétatér Fesztivál,
- POSZT,
- Fényfesztivál,
- Piknik
- Szamárfül Fesztivál
és még lehetne hosszan sorolni a több tucat városi – a pécsieknek ingyenes – bulit.