Minden 10. magyar allergiás a parlagfű pollenjére, egymillió embert érint a probléma Magyarországon.
A mai adatokat vizsgálva jól látható, hogy jelenleg Baranya megyében a parlagfű pollenje nagyon magas koncentrációban van jelen a levegőben – közölte a Pécs Aktuállal a Baranya Megyei Kormányhivatal, akik azt is hozzátették, hogy az ország más területein is hasonló a helyzet.
Nehezebben viseli ezt az időszakot az, aki átesett a koronavírus-fertőzésen? Vagy oltva van?
Arról, hogy a koronavírus-fertőzés elleni oltás, illetve a fertőzésen való átesés, hogyan befolyásolja a különböző allergiás betegségeket, valamint ezek tüneteit, egyelőre nincsenek adatok, információk, azok az esetlegesen ebben a témában végzett kutatási eredményektől várhatók majd.
Honnan tudhatjuk, hogy COVID és nem allergia?
Ha korábban nem volt allergiás megbetegedésünk, akkor gyanakodnunk kell. A COVID delta-variáns okozta panaszok ugyanis a légúti allergiaszerű tünetek formájában is jelentkezhetnek. Így például könnyezés, orrfolyás, köhögés, tüsszögés, melyhez társulhat még hőemelkedés, bágyadtság és levertség.
Mit tehetünk az allergiás megbetegedés ellen?
- Figyeljük a pollennaptárt!
- Védekezzünk!
- Jelentsük be, ha parlagfüves területet észlelünk!
A kormányhivatalok népegészségügyi hatósága az allergiásokat naprakész polleninformációkkal segíti a tünetek enyhítésében. A 2013 óta működő Parlagfű Bejelentő Rendszer pedig az allergiát okozó gyomnövény elleni védekezést támogatja. Ennek köszönhetően az interneten, illetve a kormányhivatal parlagfű koordinátoránál bárki jelezheti, ha parlagfüves területet észlel, így a jelzés közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz – belterület esetén a jegyzőhöz, külterület esetén a kormányhivatalhoz – jut el, amely megteszi a parlagfű elleni hatékony védekezés érdekében szükséges lépéseket.
Mossunk sokat hajat, kezeltessük magunkat!
Már kialakult szezonális allergia esetén általános ajánlás a betegek részére, hogy az illető növény virágzásnak kezdete előtt célszerű preventív okokból megkezdeni azoknak a gyógyszereknek a szedését, amelyekkel a tünetek súlyossága mérsékelhető. Enyhe és közepesen súlyos szénanátha esetén antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedése javasolt, és a tünetek (pl. orrfolyás) helyi kezelése. Súlyos tünetek esetén a helyi és a szisztémás kezelés kombinációjára kerülhet sor. A virágzási időszakon kívüli időszakban sokat segíthet a szakorvos felügyeletével zajló immunterápia is.
Fontos, hogy a pollenallergiában szenvedők
folyamatosan kövesség nyomon a pollennaptárt, időben kezdjék el szedni a szakorvos által javasolt gyógyszereket, magas pollenterhelés esetén minél kevesebb időt töltsenek a szabadban, lehetőleg éjszaka szellőztessenek, az autóban cseréljék rendszeresen a pollenszűrőt, és magas pollenkoncentráció idején minél gyakrabban mossanak hajat, cseréljék az ágyneműt.