Pénzt nem, de hitelt kaphatnak a nagyvárosok. Fejlesztésre - derült ki.
Újabb eredménytelen egyeztetés zajlott le a kormány képviselője és a 25 ezer fő feletti lakosságú települések vezetői között – írja Siófok önkormányzati lapja. Siófok polgármesterét hétfő délutánra várták egyeztetésre az iparűzési adó felének elvonása miatti állami kompenzáció témájában.
Dr. Lengyel Róbert a közösségi médiában számolt be a tárgyalás „eredményéről”. Eszerint
a város(ok) működési költségeihez (óvodák, bölcsődék fenntartása, orvosi ügyelet működtetése, a helyi járatos buszok biztosítása, stb) nem járulna hozzá a kormány, fejlesztéseket támogatnának, de engedélyeznék banki hitel felvételét, de azt is csak fejlesztésre.
Ám a siófoki városvezető közölte a tárgyalást vezető miniszteri biztossal: Siófoknak hosszú évek óta nincs adóssága és nem is szeretné az elődjéhez hasonlóan eladósítani a várost.
Most úgy néz ki, a kormány várhatóan majd csak májusban dönt a 25 ezer lakos feletti települések támogatásáról.
– írta a siófoki polgármester.
Úgy tudjuk, a nagyvárosok vezetői ezekben a napokban is mennek egyeztetni, hogy Pécsre mikor kerülhet sor, azt nem tudjuk.
12 fideszes nagyváros kapott pénzt, igaz, nem „kompenzációt”
A 23 megyei jogú városból 17 már kapott kormányzati támogatást tavaly év végén, igaz, ez hivatalosan nem a kompenzáció volt. A támogatott városok közül 12-ben fideszes vezetésű az önkormányzat. Abban a körben az önkormányzati feladatok ellátására kapták a pénzt a városok, vagyis viszonylag szabadon gazdálkodhatnak ezzel, mintha „címkézve”; meghatározott célra kaptak volna.
- Debrecen: 1,38 milliárd;
- Győr: 1,38 milliárd + 148 millió;
- Kaposvár: 1,38 milliárd + 140 millió;
- Kecskemét: 1,38 milliárd;
- Nagykanizsa: 820 millió;
- Nyíregyháza: 1,38 milliárd +251 millió;
- Sopron: 1,38 milliárd + 43 millió;
- Székesfehérvár: 1,38 milliárd + 615 millió;
- Szekszárd: 1 milliárd;
- Szolnok: 1,38 milliárd és 2,7 milliárd felújításokra;
- Veszprém: 1,38 milliárd + 140 millió;
- Zalaegerszeg: 1,38 milliárd +228 millió;
- + Békéscsaba: 1,38 milliárd + 602 millió.
Mellettük néhány ellenzéki nagyváros is kapott pénzt – írta a 444, de azt csak nagyrészt egy maghatározott célra használhatják fel:
- Eger: 600 millió az egri vár fejlesztésére;
- Miskolc: 700 millió a Miskolctapolcai Fürdő üzemeltetésére;
- Salgótarján: 400 millió városüzemeltetési és fejlesztési feladatok támogatása;
- Érd: 211 millió kötelező feladatokra.
Péccsel is tárgyal a kormány, elmletileg tehát érkezhetnek a milliárdok, de az eddigi tapasztalatok alapján szinte biztosan nem annyi pénzt fog kapni Pécs, mint amennyit Péterffyék szeretnének.
A pécsi városvezetés drámai képet festett fel arra az esetre, ha a kormányzati kompenzáció elmaradna attól, mint amire számítanak.
A pécsi ellenzék fideszes frakcióvezetője szerint csak túszként tartja maga előtt a pécsieket a városvezetés. Csizmadia Péter keményen vágott vissza.