Címlap Közélet Közösség Gyökeresen át...

Gyökeresen átalakulhatnak a közösségi oldalak

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Indokolni kellene a tartalom eltávolítását, tilos lenne a kiskorúakra targetált reklám és a vizuális manipuláció. Átformálhatja a Facebookot és a TikTokot az új európai törvény – írja az Index.

Átrajzolhatja az internet arculatát az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló új törvénye, amelynek főbb részleteiről a múlt héten egyeztek meg a törvényhozók. A tervezett szabályozás alapján a legnépszerűbb internetes szolgáltatásokat üzemeltető cégekre nagyobb felelősség hárulna a felületeiken megjelenő tartalmak miatt.

A digitális szolgáltatásokról szóló törvény megújítja az online szolgáltatásokra vonatkozó összes alapszabályt az EU-ban. Gyakorlatban is megvalósítja azt az elvet, hogy ami tiltott offline, az tiltott online is. Minél nagyobbak a platformok, annál nagyobb a felelősségük

– fogalmazott közleményében az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen.

A 2023-ban életbe lépő törvény egyben az éves bevételek 6 százalékára rugó pénzbüntetéssel fenyegeti a szabályokat megsértő cégeket, ami akár több milliárd dolláros büntetések kiszabását eredményezheti, a visszaesőket pedig ki is tilthatják az uniós piacról.

Szigorúbb szabályok vonatkoznak azokra a platformokra, amelyeknek több mint 45 millió felhasználójuk van az EU-ban. Az ilyen szolgáltatásoknak az éves bevételük 0,05 százalékára rúgó felügyeleti díjat kell befizetniük Brüsszelnek és részletes adatokat és jelentéseket kell szolgáltatniuk a felületükön megjelenő káros és illegális tartalmakról.

Kevesebb álhír és profilban turkálás

A tervezett törvény jóval nagyobb lehetőséget adna az államoknak a káros tartalmak eltávolíttatására:

  • tiltaná a hirdetések célzását személyes jellemzők alapján, mint a rassz, származás, szexuális irányultság vagy vallási meggyőződés,
  • tiltaná a kiskorúaknak célzott reklámozást,
  • tiltaná az úgynevezett sötét mintákat, ami annak a gyakorlatnak a neve, amikor a megjelenítés módjával próbálják manipulálni a felhasználót, hogy például engedélyezze a viselkedése követését.

Gyökeres változást jelent, hogy a nagy platformoknak átláthatóvá kell tenniük tartalomajánló algoritmusuk működését. A felhasználóknak lehetővé kell tenni, hogy olyan tartalomajánlási rendszert válasszanak, ami nem a profiljukon alapul (például egyszerű időrendi sorrendben lássák az ismerőseik által megosztott dolgokat).

A szolgáltatásoknak világossá kell tenniük, miért tekintenek illegálisnak és miért távolítanak el tartalmat, és lehetővé kell tenniük, hogy a felhasználó panaszt emeljen az eltávolítás ellen. Ugyanakkor a cégeknek konkrét stratégiával kell rendelkezniük olyan helyzetre, amikor válság idején nagy mennyiségű dezinformáció kerül a felületükre (mint a koronavírus-járvány vagy a jelenleg is zajló orosz–ukrán konfliktus).

(Forrás: Index)