Ezért pert is indítottak. Ehhez képest a városvezetéshez közeli sajtó szerint Péterffy 600 milliót szeretne visszaszerezni. Ám van ezzel egy kis gond: honnan és kitől?
A városvezetéshez közeli sajtó egy teljes hétvégét szánt arra – két napot – hogy elterjessze a hírt: Páva Zsolték nem tettek lépéseket azért, hogy „visszaszerezzék” azt a „korrupciós” 600 millió forintot, amilyen összegben a vád szerint kár érte a pécsi önkormánnyzat cégét – a Tüke Buszt – a Volvo buszbeszerzés kapcsán. Bezzeg Péterffy Attila igen, aki „kiadta az erre vonatkozó utasítást”.
Ezek a „hírek” több szempontból is csúsztatnak!
A tény az, tudtuk meg dr. Szalay Ferenc ügyvédtől, aki korábban képviselte a Tüke Buszt, hogy
Páva Zsolték idején 800 millió forintot próbáltak visszaszerezni a Volvo buszbeszerzésben érintett egyik cégtől, a per jelenleg is folyik, sőt egészen biztató jelek vannak, hogy sikerrel is járnak.
Minderről ebben a szeptemberi cikkünkben írtunk részletesen:
Mit akar és hogyan „visszaszerezni” Péterffy Attila?
A városháza-közeli lapok szerint dr. Martin Zoltán pécsi ügyvéd állította azt egy Mellár Tamás féle fórumon, hogy „tudomása szerint Páva Zsolték nem tettek lépéseket a már a hatóságok szerint is korrupcióval érintett összeg, több mint 600 millió forint visszaszerzésére, de olyan értesülése van, miszerint Péterffyék ebben (is) léptek, és a pécsi polgármesteri széket tavaly ősszel elfoglaló városvezető utasításba adta, hogy dolgozzák ki azt a jogi szöveget, beadványt, amellyel visszaszerezhető a korrupciós összeg.”
Hogy Martin Zoltánnak mi köze az egész ügyhöz, és honnan van egyáltalán bármilyen hiteles információja, azt nem magyarázták meg. Martin a polgármester főátvilágítójának unokatestvérével közösen végezhette el a Pécsi Kommunikációs Központ átvilágítását pár millió forintért; arról egyelőre nem volt hír, hogy a Tüke Busznak is dolgozott volna.
Megmondták előre az ítéletet
A probléma egyebek mellett ezzel a kijelentéssel az, hogy ténynek állít be valamit, ami még egyelőre bírósági szakban van, vagyis némileg előrevetíti a Volvo-ügyben folyó büntetőeljárás ítéletét is. Ez szokatlan azért egy ügyvédtől, még akkor is, ha rendkívüli módon és nyilvánosan gyűlöli a fideszt és a fideszeseket. Ez utóbbinak ugyanis rendre hangot is ad közösségi oldalán.
Másrészt, hogyan szerezhetett volna vissza bármit is Páva Zsolt; ami több mint fél évvel a választások – vagyis hivatali idejének letelte – után derült ki?
Idén nyáron közölte ugyanis az ügyészség azt, hogy egyáltalán vádat emelnek a Volvo-ügyben.
Szalay Ferenc úgy véli, amit 2019-ben lehetett, azt megtették, hogy visszaszerezzék a szerintük a Tüke Buszt illető százmilliókat. Az ügyvéd úgy véli, Péterffy Attila 600 milliós „utasítása” maximum egy polgari jogi igény lehet majd valamikor, talán, egyszer, amit büntetőeljárásban lehet (majd) érvényesíteni. De csak aztuán, hogy a most folyó büntetőper – amiben fideszes politikusok neveit is bedobták – jogerősen véget ér, és a bíróság megállapítja, megerősíti az ügyészség vádját.
– Ha történt bűncselekmény, akkor a büntetőeljárásban a vádlottakkal szemben itélhető meg kártérítés az eljárás végén. Vagyis jelen állás szerint Paiger Istvántól és Csengő Andrástól lehet megpróbálni majd behajtani az összeget, mivel a harmadik vádlott szabadult az eljárásból – közölte az ügyvéd.
Látszik az irány
A városvezetéshez közeli sajtóból egy dolog viszont igen jól kiolvasható: a politikai célok iránya. Az kétséges, hogy a polgármester főátvilágítója által védett egyik vádlottól – Paigertől – szeretne Péterffy Attila bármilyen pénzt is behajtani. (Bár erre van, vagy lenne jogi lehetőség egyébként, sőt a most folyó büntetőügybe is be tud csatlakozni a Tüke Busz egy kártérítésre vonatkozó polgárjogi igénnyel. Ám ennek kimenetele függ a majdani ítélettől.) Sokkal valószínűbb, hogy
a fő cél: fideszes politikusokat vád alá helyeztetni idővel, és tőlük „visszakövetelni” a „korrupciós százmilliókat”.
Ezt erősíti Bodnár Imre nyilatkozata is, amelyet a Pécs Aktuálnak adott korábban.
– Paiger Istvánnak védekeznie kell, mert nem akar se 5 évre, se semennyire börtönbe menni. A védekezésnek pedig egyetlen módja van: ha bizonyítjuk, hogy ha volt is, nem mi követtük el a bűncselekményt. Ebben az esetben viszont meg kell tudnunk mondani, hogy ki követte el, és bizonyítanunk kell, hogy nem mi voltunk a hibásak, mert a meghatározó tárgyalásokon, döntéseken, megállapodásokon nem mi vettünk részt – fogalmazott az ügyvéd.
Hogy mindez sikerül-e nekik, sikerül-e felépíteni a „Tökéletes Korrupciós Ügyet”, az előbb-utóbb úgy is kiderül majd.