A Pécs Aktuál biztos forrásból megtudta, hogy méltatlansági eljárást kezdeményezett a Mindenki Pécsért-Momentum frakciója Nyőgéri Lajossal szemben. Az MSZP-s alpolgármester ugyanis a képviselők szerint eltitkolta, hogy nem egy, hanem két ügyben is elmeszelte korábban a NAV, és eltiltották a cégvezetéstől is, amelyek máig hatályosak. Ha pedig a Gazdasági Bizottságot nem vezetheti a NAV-tiltás miatt, akkor mégis hogyan lenne alkalmas alpolgármesternek - kérdezik.
Óriási botrányok közepette, a 2019-es választáson győztes képviselők jó részének háta mögött nevezte ki alpolgármesterévé az MSZP-s Nyőgéri Lajost Péterffy Attila tavaly év végén.
A polgármester döntése miatt egymásnak estek a 2019-es választáson győztes Fidesz-ellenes pártok: a városvezetést adó Mindenki Pécsért (MPE) és az MSZP-DK-Jobbik képviselői. A háború nem maradt csöndes: nyilatkozatok, 12 pontos követelések, fenyegetőzések, trükkök, Péterffy Attila tervezett kizárása az őt polgármesternek jelölő szervezetből, Bognár Szilvia alpolgármester nyilvános kivégzése és karaktergyilkolászása, stb. követték egymást, míg végül az előválasztásokra való kényszerű összetartás miatt egy időre jegelték a csörtét a kormányellenes pártok.
Most azonban, némileg meglepő módon nem a Fidesz, KDNP vagy az ÖPE (vagyis a pécsi ellenzék), hanem az MPE-Momentum-frakció három képviselője kezdeményezte Nyőgéri Lajossal szemben a méltatlansági eljárást. Sőt: emelletttörvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását is tervbe vették az alpolgármester kinevezése és Péterffy Attila ezzel kapcsolatos döntései miatt. Ha sikerrel járnak, akkor Nyőgéri Lajost levehetik a sakktábláról – de erre szinte semmi esély nincs egyébként a lapunknak nyilatkozó közigazgatási jogászok szerint.
Elméletben ugyan működhet egy méltatlansági eljárás, de abban a Közgyűlésnek kell döntenie. Magyarul: az MSZP-DK-Jobbik-Kóbor József (LMP) tandemnek kellene elmozdítania Nyőgérit, de szinte kizárt, hogy ezt megszavazzák.
Az úgynevezett méltatlansági eljárás lefolytatását egyébként bárki kezdeményezheti a polgármesternél, ehhez nem kell előzetes közgyűlési döntés vagy külön eljárás – tudtuk meg. Úgy tudjuk, a Baranya Megyei Kormányhivatal már tájékotatta Péterffy Attila polgármestert, hogy köteles megindítani az eljárást alpolgármesterével szemben; az MPE-Momentum képviselői ugyanis előzetesen megkeresték a kormányhivatalt – mint a pécsi önkormányzat felettes szervét – jogi kontrollt kérve.
Ha úgy is marad Nyőgéri, miért állnak bele?
Úgy tudjuk, a Mindenki Pécsért-Momentum képviselői is tisztában vannak azzal, hogy akciójuk kudarcra van ítélve, a baloldali többség nem fogja kiszavazni Nyőgérit. Mindezek ellenére azonban
a Momentumnak politikai szempontból megéri megvívni ezt a csatát; ugyanis ha szeretnének bármilyen emlékezetes nyomot hagyni a pécsi választók fejében, akkor mielőbb el kellene kezdeniük hallatni a hangjukat.
Eddig ugyanis ezt meglehetősen óvatosan adták elő; még ha a múltkori közgyűlésen keményen bele is szálltak az őket kiiktató „szövetségeseikbe”. Csakhogy későn: a Momentum pécsi képviselőit minden pozícióból leszedte a városvezetés.
Forrásaink szerint
a pécsi Momentumos képviselőknek vagy nincs, vagy nem működik az „ütemérzéke”; rendkívül rosszul, ráadásul komolyabb szavazói támogatás nélkül lépdelnek a politikai pályán, ezt a gyengeségüket pedig ellenfeleik (MSZP-DK-Jobbik) ki is használják.
A baloldal (a szinte összeolvadt MSZP-DK és a Jobbik még megmaradt keménymagja) ugyanis sokkal szervezettebb a Momentumnál, és a hátországuk is aktívabb, na meg számosabb: így a közösségi terekben is lenyomják őket a kommentelőik.
Más momentumos forrásaink ugyanakkor azt magyarázták: a Nemes Balázzsal fennálló belső konfliktusok bénították meg eddig a képviselőket, akik sokkal aktívabbak is tudtak volna lenni, ha hagyják nekik. Erről a belső feszültségről ebben a cikkünkben írtunk korábban részletesen: