Címlap Balhé Több tízezer ...

Több tízezer beteget küldenek haza: jelentette be a tisztifőorvos

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Fel kell készülni a tömeges megbetegedésekre, ekkorra pedig rendelkezésre kell állnia a szükséges ágyszámnak: jelentette be az országos tisztifőorvos szerdán. Ehhez azonban betegeket kell hazaküldeniük, ami országosan akár 36 ezer embert is jelenthet.

Müller Cecília, országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai online sajtótájékoztatóján elmondta: az idősek védelmében az ország 1035 gondozó intézményében elrendelt járványügyi ellenőrzés folyamatos lesz, a vizsgálatok első adatai a héten érkeznek meg.

Felkészítik a kórházakat a rengeteg betegre

Jelezte: több vidéki és fővárosi idősotthonban is „felütötte a fejét” a koronavírus. Beszámolt arról is, hogy országszerte hetek óta, több ütemben zajlik a kórházak felkészítése. A kórházak ágykapacitását tovább kell – ismertette.

Mint mondta:

Fel kell készülni a tömeges megbetegedésekre, ekkorra pedig rendelkezésre kell állnia a szükséges ágyszámnak, egészségügyi személyzetnek, lélegeztetőgépnek.

Kiemelte: ezek az intézkedések biztosítják, hogy akinek szüksége lesz egészségügyi ellátásra, ne maradjon ellátatlanul, és ne forduljon elő az, ami Európa egyes országaiban, hogy a betegek a folyosón fekszenek, mert nincs elég ellátóhely, személyzet és gép.

Hazaküldik a betegek egy részét

Müller Cecília megértést kért a kórházaktól és azoktól, akiknek a hozzátartozóit most hazaküldik. Hozzátette, a házi szociális ápolás, az otthoni szakápolási rendszer segítséget jelenthet ebben a helyzetben.

Elmondta,

április 19-ére a 60 százalékos ágyfelszabadításból 50 százaléknak rendelkezésre kell állnia.

Az egy megyében lévő kórházak a helyi sajátosságokat figyelembe véve dönthetnek arról, a szükséges ágyszámot milyen módon osztják meg egymás között.

A tisztifőorvos kiemelte:

a kórházból nem minden beteget küldenek haza, erről a kezelőorvos, illetve szakmai konzílium dönt orvosi protokoll alapján.

A hazabocsátás orvosszakmai döntés kell, hogy legyen – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy senki nem kerülhet úgy haza, hogy az egészségkárosodást okozzon neki.

Rákérdeztünk a PTE Klinika Központnál is, hogy ez Pécsett pontosan mit is jelent, és hány embert érint. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

UPDATE: Nem nyilatkozhat a PTE?

Érdeklődésünkre az egyetem sajtóosztálya közölte, csak az EMMI nyilatkozhat a témában. Természetesen elküldtük kérdéseinket a tárcának, de gyors válaszban senki ne reménykedjen.

Súlyos következmények?

Súlyos következményei lesznek a kórházak kiürítésének.

Kétlem, hogy szükség lenne ennyi kórházi ágyra, az eddigi járványügyi adatok ezt nem indokolják

mondta az Indexnek Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász. Szerinte az elmúlt hetekben annyi járványkórházat jelöltek ki, hogy azok egy időre garantáltan elegendő férőhelyet biztosítanak a koronavírussal fertőzöttek számára. 

Ráadásul hiába szabadítanak fel 36 ezer ágyat a kórházakban, nagyjából 1000-1500 ágyon tudnak csak speciális, lélegeztetőgépes ellátást biztosítani, állítja Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász. A lap azt írja: a szakember szerint nem minden kórház áll készen a koronavírussal fertőzöttek fogadására, és járványügyi szempontból is jobb lenne elkülöníteni a kórházakat. 

Bár azt elismerte, hogy fontos előre tervezni, de szerinte a kórházkiürítések olyan mértékű ellátási problémát fognak okozni a krónikus betegségek terén, amelynek sokkal súlyosabb következményei lehetnek. 

„Minél tovább halasztják a krónikus beteg megfelelő ellátását, annál nagyobb eséllyel lesz sürgős, akut eset belőle”.

Összességében nagyobb kockázatot okozhat az elhanyagolt krónikus betegek ellátása, mint a koronavírus

– mondta a lapnak Dózsa.