Címlap Gazdaság Egyeztetne a ...

Egyeztetne a pécsi önkormányzat – Megint eltotojázták az időt – reagált az ellenzék

Energiaválság
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

"Szakmai és politikai egyeztetéseket" kezdeményez a városvezetés az energiaválság miatt; az ellenzék szerint 8 hónapja tart a háború, és azok következményei, nem vitorlázni és üdülni kellett volna eddig.

Drágább lesz a villamosenergia, a földgáz és a távfűtés is az önkormányzat számára. Az energiaválság hatásait enyhítő intézkedéscsomagról szakmai és politikai egyeztetés indul – jelentette be közleményben a pécsi városvezetés.

– Megvizsgáltuk a hétvégén közzétett távhő árrendelet pécsi önkormányzatot érintő következményeit. A távfűtés költségei gyakorlatilag megduplázódnak, ami 2023-ban mintegy 250 millió forintos többletköltséget jelent az önkormányzatnak és intézményeinek. Ehhez hozzá kell venni a dráguló földgáz és villamosenergia okozta költségvetési hatásokat, ezek együttesen meghaladják a 4 milliárd forintot – összegzett Ruzsa Csaba, Pécs gazdaságért felelős alpolgármestere, de nem árult el több részletet arról, hogy ez a szám hogyan jött ki pontosan.

A pécsi városvezetés az önkormányzati cégek és intézmények vezetőit még augusztusban kérte arra, hogy fogalmazzák meg rövid-, közép- és hosszútávú javaslataikat, amelyekkel a működésüket érintő negatív hatásokat mérsékelni tudják. A beérkezett válaszokból intézkedési javaslatok készültek, ezeket – hasonlóan az önkormányzat költségvetésének év eleji elfogadását megelőző tanácskozássorozathoz – szakmai és politikai egyeztetésre bocsátják – közölték.

„Az egyeztetések eredményeként a városvezetés egy széleskörű konszenzuson alapuló cselekvési terv készítését tűzte ki célul.

Ebben szerepelnek majd azok a további lépések, amelyek végrehajtásával az önkormányzatot és annak intézményeit, illetve cégeit érintő energiaválság hatásai enyhíthetők lesznek” – tették hozzá végezetül.

Nem vitorlázni kellett volna a nyáron és üdülni – jött az ellenzéki reakció

A városvezetői közlemény után nem sokkal befutott az ellenzék reakciója is. Szerintük „Pécs bajban van: megint eltotojázta az időt és a lehetőséget a pécsi városvezetés!”


„Nyolcadik hónapja tart az orosz-ukrán háború, annak gazdasági következményei és egész Európát, benne Magyarországot – és az önkormányzatokat – érintő negatív hatások hónapok óta ismertek. A pécsi baloldali városvezetés mégis végigvitorlázta és üdülte a nyarat, most, októberben próbálnak ‘felkészülni’ az energiaválságra

– írták.

A pécsi fidesz frakció szerint „jellemző, hogy még a szeptemberi közgyűlésen is leszavazták azt a javaslatot, hogy készüljön egy minden intézményre és cégre kiterjedő energiahatékonysági cselekvési terv, majd most, hetekkel később bejelentik, hogy mégis jónak tartják, ha elkészül ez a terv, amellyel felkészülhet Pécs az elmúlt évtizedek legzordabb telére. A baloldali városvezetés láthatóan nem ura a helyzetnek, pedig ebben a rendkívüli időszakban éppen felelős és megfontolt vezetésre lenne szüksége Pécsnek.”

A baloldal nem hajlandó csökkenteni az olyan kiadásokat, amelyekkel százmilliókat takaríthatnának meg, amit intézményeikre, a város cégeire költhetnének inkább. Ehelyett tíz- vagy százmilliós tételben fizetnek jutalmat az embereiknek; foglalkoztatnak rengeteg „tanácsadót”, akiknek munkája nem látszik, eredménye nincs; tíz- és százmilliókat költenek propaganda kiadványokra, amelyekről még a józanabb baloldali képviselők is azt mondták: krumplipucolásra alkalmasak, másra nem. És még hosszasan lehetne sorolni a fölösleges kiadásokat

– tették hozzá.

„Míg a városvezetés hónapok óta totojázik, a kormány havi 250 millió forinttal támogatja például a pécsi távfűtést a friss Magyar Közlöny szerint, hogy a lakások és városi intézmények biztonságban legyenek, a válság ellenére is fűthetőek maradjanak. Mindezek mellett a magyar kormány havi 181 ezer forintnyi energiaköltséget vállal át minden egyes háztartástól, és a lakossági üzemanyagárat is alacsonyan tartja, sőt egyelőre tartani tudja az élelmiszerár- és kamatstopot is” – magyarázta az ellenzék.

Arra szeretnénk kérni Péterffy Attilát és a baloldali városvezetőket, hogy gondolják újra a javaslatunkat, és zárják el a pénzcsapokat – írták.

„Pécs problémáit a városvezetésnek kell megoldania, hiszen ezért választották meg őket a pécsiek. Ehelyett azt láthatják, hogy a kormány az, aki milliárdos támogatásokat juttat Pécsnek, a pécsi városvezetés pedig a haveroknak. Ennek véget kell vetni, mert Pécs már így is a csőd szélén táncol, miközben eddig már 9 milliárd forinttal adósította el a várost a baloldali vezetés. A városvezetésnek végre a pécsiekre kellene koncentrálni, nem a belső pénzosztásra”

– zárta reakcióját a pécsi fidesz frakciója.